Pożyczka internetowa

Internet to cenne źródło informacji o zasadach przydzielania produktów kredytowych oraz wygodna droga, aby skontaktować się z pożyczkodawcą. Określenie „pożyczka internetowa” jest używane w odniesieniu do usługi, której uzyskanie przebiega z wykorzystaniem narzędzi internetowych.

Bankowość internetowa polega przede wszystkim na prowadzeniu konta i realizacji przelewów online. Praktycznie wszystkie banki umożliwiają też złożenie wniosku o kredyt poprzez stronę www. W Banku Zachodnim WBK wystarczy podać kwotę kredytu, imię i nazwisko oraz numer telefonu lub adres e-mail. Podobnie wygląda to w Alior Banku, Getin Banku, Banku Millenium. Często na tym kończy się internetowa procedura. Kolejne kroki to telefoniczne ustalenie warunków kredytowych i osobista wizyta w banku w celu podpisania umowy. Nowi klienci nie unikną etapu udokumentowania dochodów i sprawdzania historii kredytowej. Interesującą opcję przygotował mBank. Dzięki kredytowi mBank RATY możliwe jest dokonywanie zakupów w sklepach internetowych za środki kredytowe przydzielone w bardzo krótkim czasie. Wniosek o wsparcie finansowe można złożyć już po podjęciu decyzji zakupowej i złożeniu zamówienia. Umowa jest zatwierdzana poprzez serwis transakcyjny lub za pośrednictwem kuriera.

Pożyczka internetowa została spopularyzowana przez firmy pozabankowe. Część z nich np. VIASMS, SMS365 działa wyłącznie w świecie wirtualnym. Pożyczkobiorca może utworzyć swój profil na stronie domowej takiej firmy i sformułować swoje preferencje kredytowe. Z pewnością zaletą pozabankowej pożyczki internetowej jest błyskawiczna procedura przyznawania (maksymalnie 1 godzina w Net Credit). Niestety wiąże się ona z dużym ryzykiem i ukrytymi opłatami dodatkowymi.

Osobną kategorią pożyczek przez Internet są tzw. social lending. Umowa jest zawierana za pośrednictwem serwisów społecznościowych takich jak np. kokos.pl, finansowo.pl. Mogą zalogować się na nim pożyczkodawcy oraz pożyczkobiorcy i przedstawić swoje oferty (kwotę pożyczki, czas kredytowania, oprocentowanie). W procederze tym nie uczestniczy żadna instytucja finansowa. Specjalne systemy bezpieczeństwa gwarantują użytkownikom zawieranie pewnych i zgodnych z prawem transakcji.